طراحی پلان ویلا

مشاوره فنی و تخصصی
ارائه طراحی های اولیه
تکمیل طراحی و تایید کارفرما
ساخت و اجرای پروژه

طراحی پلان ویلا چیست ؟

مهم ترین بخش طراحی و ساخت ویلا، طراحی نقشه یا همان طراحی پلان ویلا می باشد. جهت طراحی پلان ویلا تمامی جزئیات نقشه ویلا مشخص میشود از جمله محل قرارگیری تمامی دیوارها، اتاق ها، آشپزخانه، سرویس بهداشتی و حمام و ... به همراه ابعاد و مساحت هریک از این بخش ها.

طراحی پلان ویلا باید به گونه ای باشد که بتوانیم بهترین بهره برداری را از مساحت کل سازه داشته باشیم با در نظر گرفتن مواردی همچون جانمایی بهینه و کاربردی فضاهای مختلف بصورت تفکیک شده به گونه ای که به راحتی قابل استفاده باشد و مشکلی برای ساکنین ویلا ایجاد نشود، در نظر گرفتن بهترین موقعیت برای اتاق خواب ها و جداسازی سرویس بهداشتی و حمام از اتاق نشیمن، استفاده درست از پنجره ها جهت دریافت میزان مناسبی از نور در طی روز، در نظر گفتن شرایط اقلیمی منطقه و میزان بارش ها جهت تصمیم گیری درباره میزان شیب مورد نیاز برای سقف ویلا و مواردی دیگر از این قبیل. 

مراحل طراحی پلان ویلا

جهت طراحی پلان ویلا ابتدا اطلاعات اولیه از کارفرمای پروژه طراحی ویلا گرفته می شود و یک پلان اولیه بر اساس نظرات و نیاز کارفرما و در نظر گرفتن مواردی که در بالا گفته شد توسط کارشناسان ما طراحی می شود، در قدم بعدی پس از بررسی پلان توسط کارفرما، در صورت لزوم اقدام به تغییرات و اصلاحات در پلان ویلا صورت می گیرد تا زمانی که پلان به تایید کارفرما برسد و در نهایت پروژه وارد مرحله طراحی سازه ویلا بشود.

طراحی سازه ویلا بر اساس پلان

پس از پایان مرحله طراحی پلان ویلا و اخذ تاییدیه از کارفرما، روند طراحی سازه ویلا توسط مهندس طراح سازه آغاز می شود. پروسه طراحی سازه ویلا توسط طراح سازه با در نظر گرفتن استانداردها و آیین نامه های طراحی ساختمان طراحی و مدلسازی سه بعدی می شود و شبیه سازی زلزله روی آن صورت میگیرد و در نهایت جهت بررسی تقدیم کارفرما می شود تا همانند مرحله پیشین، در صورت نیاز اصلاحاتی صورت بگیرد تا در نه>ایت به تایید کارفرما برسد و پروسه ساخت ویلا شروع بشود.

تفاوت پلان ویلا با پلان های شهری

در طراحی پلان ساختمان های شهری محدودیت در موقعیت بازشو ها و پنجره ها وجود دارد و عمدتا نمیتوان در تمامی وجوه پنجره و بازشو داشت درحالی که در طراحی پلان ویلا به راحتی میتوان در هر جهت که نیاز بود بازشو ها و پنجره های بزرگی را به کار گرفت بدون اینکه مشکلی از نظر مشرفیت به وجود بیاید.

همچنین در طراحی پلان ویلا به دلیل فضای بیشتر کارفرما میتواند بسته به نیازش در رابطه با ابعاد سازه و ابعاد حیاط و باغ ویلا تصمیم گیری داشته باشد و در کل فضای باز در پلان های ویلایی میتواند موجب خلاقیت بیشتر در طراحی شود.

نظرات کاربران