طراحی و ساخت استخر ویلا

مشاوره فنی و تخصصی
ارائه طراحی های اولیه
تکمیل طراحی و تایید کارفرما
ساخت و اجرای پروژه

طراحی استخر ویلا

طراحی استخر طبق اصول و قوانین خاصی انجام می شود و همانطور که هر سازه معماری دیگری نیاز به نقشه و رعایت اصول معماری دارد استخر نیز از این قاعده مستثنی نیست. استخرها انواع مختلفی دارند که میتوان از آنها در فضاهای سرپوشیده ویلا و یا محوطه سازی ویلا استفاده کرد.

استخر های سرپوشیده در تمامی فصول به راحتی قابل استفاده هستند، اما استخر های روباز در فصول سرما باید از سیستم گرمایشی مناسبی بهره مند باشند. همچنین رسیدگی و تمیز کردن استخر های روباز به مراتب کار دشوار تری است.

اینکه فضا و پلان ویلای شما کوچک باشد یا بزرگ، معمولا تفاوت چندانی ایجاد نمیکند و به هر حال شما میتوانید یک موقعیت مناسب برای ساخت استخر در داخل ویلا و یا خارج آن پیدا کنید.

همچنین در کنار استخر ویلا میتوانید با کمک گرفتن از طراحان محوطه سازی ویلا، فضای سبزی زیبا داشته باشید و یا از شومینه های فضای باز استفاده کنید تا زیبایی محوطه ویلا و استخر شما چندین برابر شود.

بطور کلی وجود استخر در ویلا، یک امتیاز ویژه محسوب میشود و به لوکس بودن هرچه بیشتر ویلای شما می افزاید. در ادامه برخی از موارد قابل توجه در طراحی و ساخت استخر ویلا را باهم بررسی خواهیم کرد.

نکات مهم در طراحی و ساخت استخر ویلا

قبل از شروع ساخت استخر بسته به نوع استخر مورد نظرتان، باید فضای داخلی یا خارجی ویلا را از نظر موقعیت جغرافیای و پتانسیل ساخت استخر بررسی نمایید.

در برخی از پروژه های نوساز از همان ابتدای پروژه مکان مناسبی برای ساخت استخر انتخاب می شود و در مواردی که موقعیت استخر از قبل در نظر گرفته نشده باشد با بررسی قسمت های مختلف میتوان محلی را برای ساخت استخر و محوطه سازی اطراف آن انتخاب کرد.

به جهت پیشنمایش خروجی نهایی ساخت استخر به کارفرما، از نرم افزارهای طراحی سه بعدی استفاده می شود تا در صورت نیاز به تغییرات و عدم تطابق با سلیقه کارفرما بتوان قبل از اقدام به ساخت استخر ویلا تغییرات مورد نظر را اعمال کرد.

مراحل طراحی و ساخت استخر

در ابتدای مراحل طراحی و ساخت استخر، باید یک نقشه کامل بسته به روباز و یا سرپوشیده بودن استخر تهیه شود. پس از تعیین تمامی جزئیات داخل نقشه استخر، نوبت به مرحله ساخت و اجرای آن میرسد. استخر های سرپوشیده در فضای داخلی ساختمان ویلا ساخته می شوند و طراحی محیط اطراف آنها نیز دارای اهمیت است.

استخرهای روباز را میتوانید در فضای محوطه حیاط و باغ ویلا اجرا کنید و یا در صورتی که ویلای شما تراس و بالکن بزرگی داشته باشد میتوانید یک استخر داخل آن داشته باشید.

در طراحی استخر های روباز ویلا باید به موقعیت مکانی استخر نسبت تابش خورشید نیز توجه شود.

طراحی و اجرای استخر در داخل بالکن و تراس ویلا نیز به عنوان یک گزینه بسیار زیبا برای ویلاهای لوکس محسوب می شود و ارزش ویلای شما را بالاتر میبرد.

مراحل ساخت استخر ویلا با خاکبرداری و گودبرداری شروع شده و در ادامه کف استخر و دیواره های آن بتن ریزی میشوند و با مصالح مناسب پوشانده می شوند. سپس قالب گیری انجام میشود و بعد از آن نوبت به عایق بندی کف و دیواره های استخر میرسد. بطور کلی متریال اصلی برای ساخت استخر بتن و سیمان است.

در مرحله آخر میتوان از کاشی های مخصوص استخر که عموما به رنگ های سفید و آبی در بازار موجود هستند، برای پوشاندن دیواره ها و کف استخر استفاده کرد.

محوطه سازی اطراف استخر ویلا

به جهت محوطه سازی اطراف استخر از مصالح مختلفی به جهت ایمن تر کردن و البته زیباتر کردن استخر استفاده می شود همچنین طراحان فضای سبز ویلا معمولا پوشش های گیاهی مختلفی را بسته به سبک کلی طراحی ویلا در نظر میگیرند که میتواند زیبایی محوطه اطراف استخر را چند برابر کند.

یکی دیگر از گزینه های پرطرفدار محوطه سازی استخر، استفاده از مبلمان راحتی فضای باز است که عموما بصورت حصیری و یا فرفورژه موجود هستند و جلوه بسیار زیبایی به فضا میدهد.

همچنین میتوان از تخت های مخصوص استخر استفاده کرد که پس از شنا میتوانید از آنها بهره ببرید. البته بطور کلی جانمایی و نحوه استفاده از این وسایل در مرحله طراحی ویلا مشخص می شود.

اهمیت نکات تاسیساتی استخر

به هر حال، استخر ویلای شما با آب نیاز دارد. در نتیجه باید از همان ابتدا زیرساخت های تاسیساتی استخر را مد نظر داشته باشید. به جهت این امر، باید به مسیر لوله کشی آب و کابل های برق دقت کنید. همچنین موقعیت استخر باید به گونه ای باشد که به سادگی بتوان مصالح و لوازم ساخت و ساز را به آنجا منتقل کرد و یا برای تعمیرات و بازرسی اقدام نمود. تاسیسات گرمایشی و سرمایشی آب و محوطه استخر نیز امری ضروریست.

در صورت نیاز میتوانید اطراف استخر نیز از نرده هایی استفاده کنید تا محیط را برای کودکان ایمن سازی کنید.

یکی از موارد بسیار مهم دیگر، آب بندی کف استخر، دیواره ها و مسیر لوله های ورودی و خروجی آب است و تمامی این قسمت ها باید بصورت مجزا آب بندی شده باشد.

انواع مدل های طراحی و ساخت استخر ویلا

استخرها تنوع بسیار بالایی دارند و بصورت انواع اشکال هندسی طراحی و ساخته می شوند. استخرهای مستطیل شکل، مربع شکل، بیضی، دایره ای و منحنی شکل، برخی از این انواع هستند. در موارد زیادی نیز چند شکل مختلف باهم ترکیب میشوند و استخرهایی با اشکال خلاقانه ای را خلق می کنند.

به جهت زیباتر شدن هرچه بیشتر استخر و محوطه آن، میتوان از نورپردازی هایی زیبا و همچنین سنگ های دکوراتیو استفاده کرد.

یکی از اشکال جدید استخر که طرفداران زیادی نیز پیدا کرده است، استخرهای ساحلی مانند است که در این مدل، یک یا چند جهت از استخر بدون لبه میباشند و با شیب تدریجی عمیق می شوند.

هزینه ساخت استخر ویلا

عوامل بسیاری در تعیین هزینه های ساخت استخر در ویلا دخیل هستند. روباز بودن و یا سرپوشیده بودن استخر، موقعیت مکانی ویلا، متراژ استخر، کیفیت و برند متریال مورد استفاده، المان های جانبی آبنماهای کناری و آیتم های محوطه سازی، هزینه های تاسیسات لوله کشی و برق جهت نورپردازی و در نهایت هزینه کار کارگران بصورت نفر در ساعت که میتوانید با مطرح کردن جزئیات پروژه با کارشناسان ما از راهنمایی آنها در خصوص هزینه ساخت استخر ویلا بهره مند شوید.

نظرات کاربران