آلاچیق در طراحی محوطه ویلا

مشاوره فنی و تخصصی
ارائه طراحی های اولیه
تکمیل طراحی و تایید کارفرما
ساخت و اجرای پروژه


آلاچیق در طراحی محوطه ویلا یکی از المان هاییست که جذابیت و زیبایی بسیار زیادی به محوطه بیرونی ویلا می بخشد. نام دیگر آلاچیق کلاه فرنگی است که از گذشته در باغ ویلاها و عمارت های لوکس از آن استفاده میشده است

انواع آلاچیق و ویژگی های آنها

در طراحی و اجرای آلاچیق، مهمترین بخش طراحی و ساخت سقف آن است که باید با توجه به شرایط آب و هوایی بومی و همچنین سبک کلی طراحی ویلا انجام شود.

در میان انواع آلاچیق ها از جمله آلاچیق های سنتی، مدرن، پرگولا، قابل حمل و ... آلاچیق چوبی طرفداران بیشتری دارد و در شکل های متنوعی موجود است که میتوان در تمامی سبک های طراحی ویلا نیز از آنها استفاده کرد.

آلاچیق ها عموما ساختار چندضلعی دارند اما میتوان از اشکال مستطیل شکل و مربع شکل نیز به خوبی بهره برد و آلاچیق های بسیار زیبایی را در محوطه سازی ویلا پیاده سازی کرد.

سقف آلاچیق های سنتی عموما بصورت شیروانی و از انواع سفال و یا الیاف طبیعی ساخته می شوند. اما در سبک مدرن و مینیمال، معمولا سقف آلاچیق ها بدون شیب و ساده تر طراحی شده و دارای جزئیات بصری کمتری هستند.

استفاده از یک پوشش گیاهی زیبا در اطراف آلاچیق میتواند لذت وقت گذرانی در این محیط را چند برابر کند.

آلاچیق با سقف مسطح

آلاچیق های با سقف مسطح معمولا در سبک های مدرن و مینیمال بکار گرفته می شوند. در پیاده سازی این نوع از آلاچیق باید فلاشینگ سقف به گونه ای باشد که از جمع شدن آب های بارندگی جلوگیری کند.

آلاچیق با سقف شیبدار

در مناطقی که بارش سالیانه بسیار زیادی دارند، استفاده از آلاچیق با سقف شیبدار کاربرد بیشتری دارد و بطور کلی سقف شیبدار به دلیل زیبایی منحصربفردش طرفداران زیادی را به خود اختصاص داده است.

آلاچیق سقف گنبدی

این نوع از آلاچیق بصورت گرد طراحی و ساخته شده و بیشتر مناسب سبک سنتی، کلاسیک و عربی است که معمولا با استفاده از سنگ و بتن ساخته می شود.

سقف آلاچیق بازشونده

آلاچیق های با سقف باز شونده که انواع زیادی دارند که معمولا سقف آنها از یک پارچه مستحکم سوار بر ریل ساخته شده و قابلیت باز و بسته شدن بصورت دستی و در مواردی با استفاده از ریموت کنترل و یا اپلیکیشن موبایل را دارند.

آلاچیق های خاص و خلاقانه

در برخی موارد به جهت ایجاد محوطه سازی منحصر بفرد میتوان بسته به سبک کلی طراحی ویلا، آلاچیق های اختصاصی و خلاقانه ای طراحی و پیاده سازی کرد که رویکرد کاملا متفاوتی داشته باشند و با سایر حالت های آلاچیق متفاوت باشند.

متریال مورد استفاده در آلاچیق

از آنجایی که آلاچیق ها بخشی از فضای بیرونی و محوطه سازی ویلا هستند، عموما از فلز و چوب ترمو ساخته می شوند تا استحکام و زیبایی کافی را داشته باشند. در سبک سنتی و کلاسیک، متریال اصلی معمولا سنگ، بتن و آجر است که با ترکیب اینها میتوان آلاچیق های زیبایی را اجرا کرد.

آلاچیق های سنگی حالتی کلاسیک به فضا می بخشند اما زمان ساخت بالاتر و هزینه بیشتر را در بر میگیرند و در مدت زمان طولانی در صورت عدم رسیدگی، از عملکرد و زیبایی آنها کاسته می شود.

همچنین آلاچیق های پیش ساخته و کامپوزیتی نیز وجود دارند که نسبت به سایر انواع آلاچیق وزن کمتری داشته و اجرای سریعتری دارند.

آلاچیق های آلومینیومی نیز اجرای سریعی دارند اما در موارد محدودی استفاده می شوند.

در صورتی که ویلا در منطقه گرم واقع شده باشد، استفاده از پوشال و حصیر به خنک تر شدن فضای آلاچیق کمک بسزایی میکند و ظاهری طبیعی و جذاب خواهد داشت که البته شاید با همه سبک های طراحی جور در نیاید.

بهترین موقعیت برای آلاچیق در محوطه ویلا کجاست ؟

بسته به دسترسی های کلی محوطه ویلا، طراحی کلی و ابعاد محوطه، موقعیت های مختلفی را میتوان برای جانمایی آلاچیق انتخاب کرد.

جهت انتخاب بهترین موقعیت برای قراردادن آلاچیق، باید مکانی را در نظر بگیرید که از مسیر بادهای سرد فصول سرما دور باشد و همچنین در شرایطی باشد که از نور مستقیم خورشید به واسطه سایه سازه و یا پوشش گیاهی و درختان به دور باشد.

استفاده از آلاچیق در روف گاردن نیز توجه افراد زیادی را به خود جلب کرده است. در صورتی که ویلای شما دارای روف گاردن است میتوانید با استفاده از آلاچیق حال و هوایی تازه به فضای روف گاردنتان ببخشید.

همچنین در مواردی میتوان از آلاچیق در کنار استخر و یا تراس ویلا استفاده کرد و از آن لذت برد.

به جهت زیبایی هرچه بیشتر محیط اطراف آلاچیق میتوانید از آبنما و نورپردازی های زیبایی نیز بهره ببرید.

هزینه ساخت آلاچیق

هزینه طراحی و ساخت آلاچیق بسته به نوع سبک و متریال مورد استفاده و کیفیت آن متفاوت است، همچنین موقعیت آلاچیق و زمان ساخت آن نیز در قیمت تاثیرگذار است. جهت برآورد هزینه طراحی و ساخت آلاچیق میتونید با کارشناسان ما تماس بگیرید تا شما را راهنمایی کنند.

نظرات کاربران