آبنما در محوطه سازی ویلا

مشاوره فنی و تخصصی
ارائه طراحی های اولیه
تکمیل طراحی و تایید کارفرما
ساخت و اجرای پروژه

آبنما چیست ؟

آبنماها در انواع مختلفی وجود دارند و بطور کلی یک المان تزئینی در امر محوطه سازی و طراحی فضای سبز و یا حتی طراحی دکوراسیون داخلی محسوب می شوند که بصورت حوضچه هایی زیبا به همراه یک یا چند فواره و یا آبشار کوچک هستند و شادابی و طراوت خاصی را به محوطه و یا فضای داخلی ویلای شما می بخشند.

از آبنما میتوانید در هر قسمتی از ویلا که بخواهید استفاده کنید و یک تنوع فضایی فوق العاده ایجاد کنید. همچنین صدای دلنشین جریان آب در آبنما نیز یکی از ویژگی های مثبت استفاده از آبنما به شمار می رود.

امروزه تقریبا در تمامی ویلاهای لوکس میتوانید آبنماهای زیبایی را مشاهده کنید. استفاده از آبنما در ویلا میتواند در میزان مجلل بودن ویلا و در نتیجه در قیمت گذاری آن نیز تاثیر گذار باشد.

جانمایی آبنما در ویلا

اجرای آبنما در ویلا نیازمند سطحی صاف و ثابت است و باید زیرسازی های لازم انجام شود. در صورتی که آبنما قرار است در فضای بیرونی و محوطه ویلا قرار بگیرد، بهتر است که از درختان بلند فاصله داشته باشد تا سطح آب آن همیشه تمیز و شفاف باشد. در بیشتر موارد آبنما روبروی درب اصلی و حیاط جلویی ویلا قرار میگیرد و به عنوان المان پیشواز در نظر گرفته می شود.

همچنین آبنما میتواند به عنوان بخشی از استخر ویلا در نظر گرفته شود و زیبایی استخر ویلا را چند برابر کند. به جهت استفاده از آبنما در کنار استخر میتوان طرح های خلاقانه زیادی را به اجرا در آورد.

متریال مورد استفاده در ساخت آبنما

متریال انتخاب شده جهت ساخت آبنما رابطه مستقیمی با کارایی و عمر آبنما خواهد داشت و طبیعتا باید مقاومت مناسبی در برابر آب داشته باشد.

پرکاربرد ترین متریال جهت ساخت انواع آبنما، سنگ های سیقلی و پرداخت شده هستند که تا جای امکان بدون شیار و فرج باشند تا در برابر یخ زدگی و نفوذ آب مقاومت کافی را داشته باشند.

از انواع سنگ های مورد استفاده میتوان به سنگ مرمر، سنگ آهک و گرانیت اشاره کرد زیرا که هم قابلیت شکل پذیری مناسبی دارند و هم به جهت طراحی و ساخت المان های دکوری همچون آبنما زیبایی کافی را دارا می باشند.

آبنماهایی از جنس سرامیک نیز ساخته می شوند اما بیشتر مناسب آب و هوای گرمسیری هستند و در شرایطی که اختلاف دمای شب و روز زیاد باشد مقاومت کافی را ندارند.

در برخی موارد از چوب استفاده می شود که البته چوب باید بصورت ترمو بوده و دارای پوشش ضد آب باشد. همچنین در سرمای زیاد مقاوت زیادی ندارد.

فلز هایی همچون برنز نیز در ساخت آبنما کاربرد دارند که مقاومت بالایی در شرایط جوی مختلف خواهند داشت و در انواع سبک های طراحی ویلا قابل استفاده هستند.

نظرات کاربران