محوطه سازی ویلا

مشاوره فنی و تخصصی
ارائه طراحی های اولیه
تکمیل طراحی و تایید کارفرما
ساخت و اجرای پروژه

محوطه سازی ویلا چیست ؟

محوطه سازی ویلا عبارت است از معماری فضای بیرونی و نمای خارجی ویلا. در واقع میتوان گفت که محوطه سازی ویلا به اندازه طراحی داخلی ویلا اهمیت پیدا می کند و به همان اندازه در ظاهر و حال و هوای ویلا تاثیرگذار است.

با استفاده از یک محوطه سازی زیبا میتوانید شب نشینی های خاطره انگیزی را تجربه کنید و در هنگام اقامت در ویلا از فضای سبز و طبیعت لذت ببرید. همچنین اگر علاقه مند به پرورش گل و گیاه باشید میتوانید در محوطه ویلا بسته به شرایط آب و هوایی منطقه گیاهان مختلف و زیبایی رو نگهداری کنید. 

انواع بخش ها در محوطه سازی

در محوطه سازی ویلا از موارد زیادی میتوان استفاده کرد تا بتوان از محوطه ویلا بهترین بهره برداری را انجام داد در ادامه این موارد را مورد بررسی قرار می دهیم : 

آلاچیق در محوطه سازی ویلا

استفاده از آلاچیق و یا چتر و سایبان در محوطه ویلا شما را از نور مستقیم آفتاب و یا باران در امان نگه میدارد و همچنین به دلیل تنوع شکلی و رنگی بالا میتواند زیبایی منحصربفردی به محوطه ویلای شما ببخشد.

آلاچیق ها انواع مختلف با کاربرد های مختلفی دارند، مثلا برخی آلاچیق های محوطه دارای نشیمن و میز می باشند که به شما امکان صرف غذا را هم می دهند و برخی بدون میز بوده و صرفا مناسب نشستن دور هم می باشند. 

شومینه فضای باز در محوطه ویلا

یکی از زیبا ترین المان های محوطه ای، شومینه های فضای باز می باشند که در قسمت های مختلفی از محوطه ویلا قابل استفاده هستند. از شومینه های فضای باز میتوانید در وسط محل نشیمن و دورهمی ها استفاده کنید و یا در صورت وجود فضا شومینه را در داخل آلاچیق کار کنید. شومینه های فضای باز نیز انواع مختلف گازی و هیزمی دارند و همچنین در سبک ها و طرح های متنوعی قابل اجرا هستند.  

استخر در محوطه سازی ویلا

استخر یکی از گزینه های لوکس برای ویلا محسوب شده و میتوانید یک قسمت از محوطه ویلا را برای آن در نظر بگیرید. در صورتی که فضای محوطه محدود باشد هم میتوانید یک فضای خالی داشته باشید و در فصل گرما از استخر های بادی و آماده استفاده کنید.

استخر های محوطه ویلا انواع مختلفی را شامل می شوند. فرم معمول استفاده از استخر، مستطیلی شکل می باشد که طرفداران زیادی دارد. اما در صورتی که به دنبال خلاقیت بیشتری هستید میتواند اشکال هندسی متقارن و یا نامتقارن دیگری نیز برای استخر محوطه ویلا استفاده کنید.

یکی دیگر از انواع استخر محوطه ویلا که اخیرا بسیار مورد توجه قرار گرفته، استخر های ساحلی می باشد.

استخر های ساحلی به گونه ای اجرا می شوند که از یک یا چند جهت بدون لبه هستند و با استفاده از سطح شیب دار بصورت تدریجی عمیق می شوند. 

آبنما در محوطه ویلا

استفاده از آبنما به فضای محوطه ویلای شما حال و هوایی تازه می بخشد و جدای از زیبایی بصری آبنما در محوطه ویلا، صدای آرامش حرکت آب در آبنما در فضای محوطه ویلا بسیار آرامش بخش و لذت بخش خواهد بود.

آبنماهای محوطه ویلا نیز در سبک های مختلفی وجود دارند و میتوانید بسته به سبک طراحی ویلای فعلی اقدام به انتخاب آبنمای مناسب و مدنظرتون بکنید. 

برکه مصنوعی در محوطه ویلا

استفاده از برکه مصنوعی نیز همانند آبنما در محوطه سازی ویلا، بسیار حیات بخش است. برکه های مصنوعی انواع مختلفی دارند که میتوانید به آنها یک آبشار کوچک هم اضافه کنید و از زیبایی آن لذت ببرید.

تفاوت برکه مصنوعی با آبنما در این است که آبنماها معمولا فرمی مجسمه گونه دارند اما برکه های مصنوعی در کف زمین کار میشوند و معمولا در اطراف آنها با یک المان مانند سنگ های تزئینی، مزین می شود.

رودخانه مصنوعی در محوطه ویلا

رودخانه های مصنوعی در محوطه ویلا یکی دیگر از المان های بسیار زیبا برای استفاده هستند که میتوان خلاقیت بسیاری در نحوه استفاده از آنها به خرج داد.

استفاده از رودخانه مصنوعی در محوطه ویلا با بهره گیری از یک نورپردازی مناسب و حرفه ای میتواند زیبایی محوطه ویلا را چندین برابر کند.

تنها نکته مهمی که باید در هنگام اجرای رودخانه مصنوعی در نظر گرفت، کف سازی مناسب با استفاده از مصالح با کیفیت جهت استحکام هرچه بیشتر است. 

باربیکیو در محوطه سازی ویلا

شاید برایتان جذاب باشد که در گوشه ای از فضای محوطه ویلا، محلی ثابت مختص به کباب کردن و صرف غذا در دورهمی هایتان باشد. باربکیو ها تنوع بالایی دارند و یکی از پرطرفدار ترین آیتم های در محوطه سازی ویلا محسوب می شوند. اگر در فضای محوطه ویلا فضای کافی دارید میتوانید در کنار یک باربکیو حرفه ای یک دست میز و صندلی راحتی تدارک ببینید تا به راحتی بتوانید یک وعده غذای لذت بخش را در کنار عزیزانتان تجربه کنید. 

گل و گیاه در محوطه سازی ویلا

میتوان گفت که استفاده از گل و گیاه مهم ترین بخش محوطه سازی بوده و داشتن محوطه ای بدون بهره گیری از طبیعت جذابیت زیادی نخواهد داشت.

استفاده از گل و گیاه در محوطه سازی ویلا باید بصورت تخصصی و با کمک مشاورین خبره انجام گیرد چرا که نگهداری گیاهان کاری ساده ای نیست و در صورتی که بصورت ناشیانه انجام شود فضای سبز محوطه ویلای شما بزودی از بین خواهد رفت.

استفاده از گیاهان بومی منطقه و متناسب با شرایط آب و هوایی ویلای شما بسیار حائز اهمیت بوده و همچنین سیستم آبیاری هوشمند و اتوماتیک در ویلاها معمولا به دلیل فاصله زمانی بین اقامت ساکنین در ویلا، بسیار حیاتی است. 

نورپردازی در محوطه ویلا

نورپردازی در محوطه سازی ویلا بخش تکمیل کننده محوطه سازی محسوب می شود و زیبایی محوطه شما رو دو چندان می کند.

با استفاده از انواع نورهای مخفی و غیر مخفی میتوانید به قسمت های مختلف محوطه جلوه دهید همچنین نورپردازی محوطه ویلا در تاریکی شب نمای متفاوتی خواهد داشت و شب نشینی های تکرار نشدنی را برای شما به ارمغان خواهد آورد.

توصیه میکنیم که قبل از اقدام به محوطه سازی ویلا قسمت هایی که قرار است در آنها نورپردازی صورت پذیرد را در نظر داشته باشید و فضاهای لازم را برای نورپردازی محوطه ویلا پیش از اجرای پروژه در نظر بگیرید و تعبیه کنید.


نظرات کاربران